Nasz serwis korzysta z plików cookies. Korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.

Zamknij

Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce

20150319_Euroscola_024

Parlament Europejski zaprasza młodzież z krajów członkowskich Unii Europejskiej do udziału w kolejnej edycji programu Euroscola.

Euroscola umożliwia uczniom odwiedzenie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i zapoznanie się z jego pracą. Spotkanie Euroscoli trwa jeden dzień w godz. 8 – 17.

Młodzi ludzie uczestniczą w symulowanych posiedzeniach “komisji parlamentarnych”, a następnie obradują podczas “posiedzenia plenarnego”. W programie mogą brać udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, w wieku 16- 18 lat.

Podczas spotkania inauguracyjnego każda klasa proszona jest o wygłoszenie jednominutowej prezentacji na swój temat w języku innym niż język ojczysty.

W ramach “posiedzeń komisji” każda klasa podzielona zostaje na pięć grup, w których odbywają się debaty, przy czym każdy uczeń może być członkiem tylko jednej grupy. Uczniowie powinni być przypisani przez nauczyciela do konkretnych grup jeszcze przed wyjazdem na Euroscolę, aby mogli się odpowiednio przygotować do dyskusji.

Członkowie grupy pochodzą z różnych krajów, dlatego tak ważna jest umiejętność komunikowania się w języku obcym. Debaty odbywają się zwykle w języku angielskim lub francuskim.

Maksymalna wielkość wyjeżdżającej grupy to 24 uczniów + 2 nauczycieli oraz (ewentualnie) jeden dziennikarz lokalny, którego pobyt płatny jest z osobnej puli i nie obciąża budżetu grupy.

Uczestnicy programu we własnym zakresie organizują podróż oraz nocleg. Śniadanie i obiad w dniu Euroscoli są zapewniane na miejscu przez Parlament Europejski.

Grupy wyjeżdżające do Strasburga otrzymują dofinansowanie, którego wysokość zależy od odległości między miejscem wyjazdu a Strasburgiem i wypłacana jest w gotówce lub przelewem nie wcześniej niż w dniu przyjazdu do Strasburga po pojawieniu się grupy w Parlamencie Europejskim.

Grupy ubiegające się o udział w programie Euroscola rozwiązują quiz na stronie www.euroscola.pl i najlepsze grupy są kwalifikowane do udziału w programie.

Ze szkołami zakwalifikowanymi do programu kontaktuje się biuro Euroscoli w Strasburgu, które przekazuje dalsze informacje.

Parlament Europejski - Biuro Informacyjne w Polsce

newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać dalsze komunikaty dotyczące konkursu. Uwaga! Rejestracja do newslettera nie jest tożsama z rejestracją do konkursu! Aby zarejsterować się do konkursu, wypełnij formularz rejestracyjny.