Najważniejsze instytucje europejskie, zajmujące się dziedzictwem kulturowym
Niezwykle ważną wartością w Europie jest jej dziedzictwo kulturowe. Dlatego też, zostały stworzone odpowiednie instytucje europejskie, które bacznie obserwują, nadzorują i wspomagają procesy oraz działania dokonywane w tej sferze.
Dziedzictwo kulturowe ma mocną pozycję w polityce UE. Jest ona wspierana działaniami, takich instytucji, jak Parlament Europejski, Rada Unii Europejskiej, Komitet Regionów czy Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny. Zdaniem przedstawicieli tych urzędów, dziedzictwo kulturowe zmienia jakość życia ludzi, wzmacnia więzi społeczne i wpływa na rozwój gospodarki. Konieczne są jednak odpowiednie działania, których zadaniem jest umacnianie roli dziedzictwa kulturowego w procesie pokonywania różnych współczesnych wyzwań. Do tego potrzebna jest skuteczna współpraca między poszczególnymi unijnymi instytucjami, a także państwami, które są członkami Unii.
W sferze projektów Parlamentu Europejskiego, na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia, znalazły się różnorodne inicjatywy i projekty, służące budowaniu większej spójności społeczeństw czy też gospodarki. Z kolei Rada Unii Europejskiej zajęła się ochroną i wzbogacaniem dziedzictwa kulturowego.
Europejski Komitet Regionów skupił się na propagowaniu i promowaniu dialogu opiniotwórczego, w obszarze władz krajowych, regionalnych oraz lokalnych, co ma być pomocne w zarządzaniu kulturowym dziedzictwem europejskim. Wszelkimi opiniami i sprawozdaniami informacyjnymi zajął się Europejski Komitet Ekonomiczno – Społeczny. Poszukując w internecie informacji o roli poszczególnych instytucji europejskich w promowaniu dziedzictwa kulturowego, można przy okazji sprawdzić wyniki rozgrywek sportowych, korzystając z Forbet kod promocyjny.
Europejskie dziedzictwo kulturowe – zadania poszczególnych instytucji unijnych
Parlament Europejski stawia na zintegrowane podejście do dziedzictwa kulturowego. Z jego inicjatywy powstały różnego rodzaju projekty, takie jak np. Projekt cyfrowy odzyskania żydowskich dóbr kulturowych. Jego głównym zadaniem było zbudowanie bazy danych, w której zawarte byłyby informacje na temat żydowskich dóbr kultury, zrabowanych przez Nazistów, w czasie II wojny światowej, w tym kolekcji Adolfa Shlossa.
Za sprawą takich działań możliwe jest przygotowanie przeglądu zrabowanych dzieł sztuki, co ułatwi ich poszukiwania i ochronę europejskiego dziedzictwa kulturowego. W ramach tego projektu udało się zgromadzić aż 5 tysięcy cennych dokumentów.
Warto wspomnieć również o projekcie Parlamentu Europejskiego, który dotyczy ochrony cmentarzy żydowskich w Europie. Objętych nim zostało ponad 3 tysiące tego rodzaju nekropolii. Rada Unii Europejskiej zajęła się m.in. kwestią zarządzania ryzykiem w obszarze dziedzictwa kulturowego oraz potrzebą jego wyeksponowania w polityce UE. Podjęła również temat partycypacyjnego zarządzania dziedzictwem kulturowym.
W podobnym kierunku poszły działania Komitetów Regionów, które ponadto podkreślają rolę dziedzictwa kulturowego w rozwoju gospodarczym i w budowaniu tożsamości europejskiej. Europejski Komitet Ekonomiczno -Społeczny zajął się natomiast, organizowaniem wydarzeń, poświęconych dziedzictwu kulturowemu, skierowanych do społeczeństwa, na obszarach nie tylko miejskich, ale również wiejskich.
Działania instytucji unijnych w dziedzinie dziedzictwa kulturowego, dotyczą różnych obszarów życia, a także gospodarki. Opierają się na efektywnej współpracy nie tylko państw członkowskich, ale również partnerskich.